2013 sudetenritt

2013 – čtvrtý ročník z Náchoda do Ostravy

Duben 2013 – Když vám doma vypadne fáze můžete si prostě nahodit jistič a jedete dál. Když vám vypadne ten fáze, musíte přilákat aleshe. Jistič do nepohody, který sice občas odpadne přímo během etapy, ale jinak zatracenej držák. Stalo se tak ve čtvrtém ročníku kdy to opět vypadalo na mohutnou expanzi a nakonec to skončilo zase jen u čtyř účastníků. Fáze zřejmě pod vlivem žihadelních zážitků z předchozího ročníku dal přednost firemnímu večírku v Krkonoších. Prosili jsme ho, žádali, dokonce i varovali, ale nedal si říct.

Vypadla nám fáze

Když vám doma vypadne fáze můžete si prostě nahodit jistič a jedete dál. Když vám vypadne ten fáze, musíte přilákat aleshe. Jistič do nepohody, který sice občas odpadne přímo během etapy, ale jinak zatracenej držák. Stalo se tak ve čtvrtém ročníku kdy to opět vypadalo na mohutnou expanzi a nakonec to skončilo zase jen u čtyř účastníků. Fáze zřejmě pod vlivem žihadelních zážitků z předchozího ročníku dal přednost firemnímu večírku v Krkonoších. Prosili jsme ho, žádali, dokonce i varovali, ale nedal si říct. Zřejmě ho ŽIHADLO, které tehdy se šlechtickou rozpustilostí objednával ve větším než malém množství, chtěl ještě jednou v Krkonoších užít, ale bez kola. A tak fáze přišel o mnoho zamlžených panoramat, vlhkých dojezdů nebo sněžných závějí. A co ho mrzí jistě nejvíc? Nepoznal Zdendu a jeho nové zuby. Ostatní členové výpravy tj. dr. radosta, příba, džimák i alesh si tak dosyta vychutnali kraj RAZOVITY a na nádraží v Ostravě, kdyby ještě měli sílu, si mohli zakřičet Baník p*čo!!!

Wet and wild poprvé

První den se měl nést ve znamení klasické tranzitní etapy, kdy se od vlaku přesuneme do relativně blízké destinace bez nějakých dramatických událostí. Sněhové závěje cestou na Šerlich nás poněkud znepokojovaly a otvíraly staré sotva zahojené rány z roku 2012. Ale na Šerlichu nás, kromě totální mlhy, nečekalo nijak dramatické překvapení. Fotka, gorily v mlze a cca 20 km sjezd k ubytování by neměl být problém. Jenže po pár metrech začalo krápat, po dalších pár metrech kdy už jsme na sebe navlékli všechny prostředky IPCHO začalo vytrvale a vydatně pršet. Posypový materiál po tuhé zimě u krajnic a naplavený písek z lesů nám při sjezdu vrzal mezi zuby, goretexové doplňky a boty se staly pastí pro jejich uživatele. Sice oni samy nepouštěly vodu skrz ale voda jaksi stékala po celém těle až do bot, kde je goretex zadržoval a nepouštěl ven. Hmotnost jezdců se přibližovala k váze šampionů v Sumo. Vlhcí a divocí, tak jsme si před dveřmi penziónu připadali, což vygradovalo sdělením pana majitele, že dávno skončila topná sezóna a nebude asi kde usušit komplet mokrou výbavu. Později nasadil smluvní cenu 800 Kč za to, že rozdráždí kotel a zatopí nám a k tomu nám jako bonus zapnul ve sklepě teplouše na boty. Dobrák. Pak asi už jen spěchal do postele protože ráno se musí postarat od dobytek, tím výjimečně nemyslel nás. Takže trochu komorní večer ukončila krátká porada nad mapou a rozchod na ubikace.

Ta plotna ta mě vzala

Druhý den začal ve stejném duchu jako ten předchozí, tedy mlha a nevlídné počasí s výjimkou toho, že nepršelo. Věci jsme dosušili tak nějak za jízdy. Mlha nám zakryla některé výhledy, s občerstvením během cesty to taky nebyla žádná výhra tak jsme se těšili alespoň na pořádnou horskou prémii, kterou měla být chata Paprsek na Palaši. Závěje lemující cestu na paprsek a teplota kolem 4 stupňů to byla kulisa celou cestu až na chatu, kde jsme původně měli bydlet ale díky rekonstrukci se ubytování přesunulo až do Petřikova, což už je coby aleshem dohodil. Ne, že by se o to někdo z nás pokoušel, ale když se po jednou sjezdů směrem k Petřikovu alesh dlouho neobjevoval z mlhy, pojali jsme podezření, že se o to pokouší někdo jiný. Gravitace. Když se alesh vynořil lehce dezorientován s lehkými oděrky a brblajíce něco o plotně co ho dostala, bylo nám jasno. Od té doby má alesh k zasněženým pasážím, které vytrvale klade do cesty dr. radosta coby vedoucí plánovací sekce, možná až přehnaný respekt. Dojeli jsem ale do Petříkova v plném počtu. Zatím

Nejlepší zubař je pan Jakubík

Třetí den jsme objevovali krásy jednoho z nejopuštěnějších pohoří republiky a to sice Rychlebských hor a celý Javornický výběžek. Došlo i k tomu, že si příba sjezdy užíval jen s přední brzdou protože mu odešly brzdové destičky a náhradní samozřejmě neměl.

Sice jsme zde nepotkali Aloise Nebela, ale zřejmě tam někde došlo k nějakému přenosu genia loci na příbu, který se po návratu ze sudetenritt rozhodl vytvořit tento web. A světe div se, že web je svým vzhledem stejně temný jakou jsou Rychlebské hory a koneckonců i filmové zpracování Aloise Nebela, od kterého nám sem ukápla i trochu té žluté barva.

Byl to v místním kraji totiž silný zážitek, což dokončil ve Zlatých horách Zdenda. Místní postavička, bývalý boxer v muší váze, který se do příby asi zamiloval, takže zkoušel svojí pěstičkou pevnost jeho čelistí a tulil se k němu kdykoliv šel okolo našeho stolu. A jako třešničku na dortu mu opakovaně ukazoval své zuby od místní kapacity Dr. Jakubíka o čemž byl pořízen i obrazový záznam.

To už byl zřejmě poslední hřebíček do rakve trpělivosti aleshe, který prohlásil, že musí předčasně do Prahy, údajně k lékaři, a taky prý chtěl strašně vidět Bruntál, protože o něm slyšel už ve školce legendy. Nad ránem když jsme se vraceli od Zdendy a jeho sexy zubů z místního nonstop pajzlu se alesh pomalu začal probouzet a vyrážet tmou směr Bruntál.

Osoblaha je skoro jako Bruntál

Těžké ráno ve Zlatých horách začalo návštěvou cykloserevisu na drobnou opravu, už ani radši nevím čeho, a poté realizování fajn nápadu vydrápat se na Biskupskou kopu nad Zlatými Horami. Po modré to prý bývá fajn cesta.   Fajn bylo, že jsme jí prakticky celou, tedy nějakých 500 výškových metrů, mohli jít pešky. To se po zážitku s protézou určitě hodilo. Co se nehodilo bylo drobné časové manko, které jsme návštěvou cykloservisu a vysokohorským trekem získali hned na začátku. Zřejmě i proto se dr. radosta a džimák rozhodli nasadit vysoké tempo, kterému poněkud nestačil právě příba. Sám měl pocit, že si takovou odvetu za jedný prošoupaný destičky nezasloužil. Prosvištěli celých 102 km jako v pendolinu. Cestou tak příba ani pořádně nevnímal, že v Osoblaze si džimák otevřel na náměstí franšízu v podobě bistra se zdravou výživou. Knedlíkům, něčemu jako svíčková a pifku jsme, pod pohrůžkou, nemohli odolat. Nohy těžkly a přesto nebo možná právě proto, že cesta byla směrem k Opavě spíše po rovině nebo měla klesající tendenci, tempo rostlo a příba visel v háků jak na gumě a odmítal střídat. Opava ho vysvobodila.

Ostrava !!!

Poslední pátý den byl milosrdný svým profilem i délkou ale i tak jsme toho měli po pěti vlhkých dnech v sedle celkem dost, a zadní bobr se hlásil při sebemenším kamínku, který jsme cestou potkali. Mokřady kolem Odry mezi Bohumínem a Ostravou mohly celou výpravu několikrát pohřbít ale drobné pomníčky, křížky a vzkazy, že se hledá ten či one nás udržovaly v bdělém stavu až na nádraží kde jsme si mohli zakřičet to očekávané Baník P*čo! Jenže místo toho si zakřičel překvapený džimák možná úplně něco jiného. A to, když zjistil, že jízdenka z Ostravy do Prahy pro dva, tedy pro dr. radostu a příbu stojí asi 3x méně než jízdenka pro jednoho do Mladé Boleslavi. Cenové relace už si přesně nepamatuji ale fatální rozdíl tam byl. Halt cenová válka na lukrativní trati tlačí ceny dolů a koho by zajímal soused z Mladé Boleslavi, že? Uklidnění přišlo až ve vlaku nad mapou, kdy se dr. radosta a džimák pustili opět do plánování dalšího ročníku.

Fotogalerie akce